logo

ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Türkiye’nin ilk ve tek belgesel film festivali olma özelliğine sahip Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali düzenlenen programla yapıldı.

Safranbolu’da bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin açılışı Köyiçi Meydanı’nda yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

Yürüyüşe CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, ‘Mahallenin Muhtarları’ ve ‘Bizimkiler’ dizilerinin bazı oyucuları ve vatandaşlar katıldı.

Türk Sinemasının önemli isimlerinin katıldığı yürüyüş Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda son bulurken program kapsamında dev platformda ‘Bizimkiker’ ve ‘Mahallenin Muhtarları’ dizilerinin jenerikleri gösterildi.

Program açılışında konuşan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, “Bizi biz yapan değerlere her zaman vurgu yapan, aynı zamanda Safranbolu’yu Safranbolu yapan değerlerle harmanlanan bir festivalin organizasyon komite başkanı olmaktan  onur duyuyorum. Bu vesile ile  Festivalde bizlere destek olan öncelikle Kültür Bakanlığımız ve bugün burda bizi yalnız bırakmayan Milletvekillerimize, Özel İdare Genel Sekreterimize çok kıymetli sanatçılarımıza ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi

Festival meşalesinin yakılması ve havai fişek gösterilerinin ardından program halk oyunları ve Dj Emre Yıldırım konseri ile sona erdi.

Kültürel Miras ve Korumacılık ana teması ile 19. kez kapılarını sanatseverlere açan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalinin bu yılki yan teması Mahalle Kültürü olarak belirlendi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?