logo

İLK 11 AYDA 373 MİLYON DOLAR İHRACAT!

Vali Fuat Gürel, kurum ziyaretleri kapsamında İl Yazı İşleri Müdürü Şerafettin Kelleci ile birlikte Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünü ziyaret ederek 2020 yılı içinde yapılan çalışmalar ile İl Müdür Vekili Murat İnan’dan brifing aldı.

İL GENELİNDE 32 AKARYAKIT VE 34 LPG İSTASYONU VAR

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün görevleri, vizyon ve misyonu, teşkilat ve kadro yapısı hakkında bilgiler veren İnan; il genelinde 34 adet akaryakıt istasyonu ve 550 dolum tabancası, 32 adet LPG istasyonu 120 dolum tabancasının bulunduğunu ve İl Müdürlüğünce akaryakıt sayaçlarının yıl içerisinde 16 defa kontrol edildiğini ifade etti.

206 KEZ TARTI VE ÖLÇÜ ALETLERİ KONTROL EDİLDİ

Müdür Vekili Murat İnan, 2020 yılı içerisinde Akaryakıt, LPG, Tartı aletleri ve Taksimetreleri 206 kez kontrol ettiklerini kanunun ilgili maddesine göre uygunsuzluk bulunanlara 15 Bin 563 TL idari para cezası uygulandığını söyledi.

SANAYİ SİCİLİNE KAYITLI FİRMA SAYISI 416

Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü Sanayi Siciline Kayıtlı Firma sayısının 416 olduğunu yıl içerisinde 32 müracaat bulunduğunu ve 32 müracaatında olumlu değerlendirildiğini bir firmaya ilgili kanun maddesi gereği 1.585 TL idari para cezası uygulandığını ifade etti.

SANAYİ İŞLETMELERİNDE 13 BİN 125 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Sanayi İşletmeleri Çalışan dağılımı olarak İdari 1.360, Mühendis 522, Diğer Teknik Personelinin 90, teknisyen 174, Usta 555, İşçi 9.320, Çırak 131, Kalfa 376, Diğer 597 kişi toplam olarak da 13.125 kişi olduğunu kaydetti.

105 ADET GIDA VE İÇECEK ÜRÜNLERİ İMALATI GERÇEKLEŞTİREN FİRMAMIZ VAR

Sanayi İşletmelerin Sektörel dağılımında 105 adet Gıda ve İçecek Ürünleri İmalatı, 88 Ağaç ve Mobilya,  37 Maden ve Taş Ocağı, 42 Ana Metal Sanayi, 19 Kauçuk ve Plastik Ürünler İmalatı, 16 Fabrikasyon Metan Ürünleri, 18 Tekstil Ürünleri, 17 Kayıtlı Medya Basılması ve Çoğaltılması, 17 Makine Ekipman Römork İmalatı, 57 Elektrik, Kimya maden ve diğer kazamın imakalıt gerçekleştiren sanayi tesislerinin bulunduğunu kaydetti.

İŞÇİ SAYISINA GÖRE KARDEMİR ZİRVEDE

İlimizde çalışan sayısına göre ilk beş büyük firma Karabük Kardemir Sanayi Ticaret A.Ş., Gürmen Giyim Sanayi Ticaret A.Ş., Çağçelik Demir ve Çelik A.Ş., Saygın Tekstil Üretim ve Pazarlama Sanayi Ticaret, Kargisan Karabük Giyim Sanayi ve Ticaret olarak gerçekleştiğini söyledi.

KARORSAN’DA 27 FİRMA FAALİYET GÖSTERİYOR

İlimizde 5 Küçük Sanayi Sitesi bulunduğunu, 988 işletmede 1.624 kişinin istihdam edildiğini ifade eden İnan Karabük Organize Sanayi Bölgesinde 27 Firmanın faaliyet gösterdiğini ifade etti. Toplam genişleme alanı ile birlikte 50 parselin 43’ünün firmalara tahsis edildiğini, toplam 27 firmada 1.646 kişinin istihdam edildiğini belirtti. Bu firmaların gıda, tekstil ve konfeksiyon, orman ürünleri ve mobilya sanayi, demir çelik sanayi, ortopedik ayak bakım ürünleri, makine teçzihat döküm, cam ve yapı malzemeleri sektörlerinden oluştuğunu söyledi.

2020 YILINDA 373 MİLYON DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK

2020 Yılı Kasım ayı verileri olarak 561 milyon dolar ithalat, 373 milyon dolar ise ihracat gerçekleştirildiğini kaydeden İnan; Eskipazar Metal ve Metal Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşu protokolünün bakanlık tarafından onaylanarak tüzel kişilik kazandığını ve kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Karabük Üniversitesi Teknoparkının 30 Eylül 2017 tarihli resmi gazetede ilan edilerek kurulduğunu, yönetici anonim şirket kuruluşunun gerçekleştirildiğini 2020 yılı itibari ile 4 firmanın çalışma yaptığını 4 firmanın da müracaatda bulunduğunu belirtti.

PANDEMİ SÜRECİNDE 559 ADET DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Pandemi sürecinde il müdürlüğünün sorumluluk alanında 559 adet denetim gerçekleştirildiğini, İSDEM sisteminden gelen 10 ihbarın değerlendirildiğini ve 2 firmaya birinci ihlalden uyarı verildiğini Sanayi tesislerinin uyması gereken önlem ve tedbirler ile ilgili olarak koordinasyon görevinin yürütüldüğünü kaydetti.

2020 YILINDA SAFRANBOLU KITIRININ COĞRAFİ İŞARET ALARAK TESCİLLENDİ

İlimizin Coğrafi İşaret alarak tescilli 5 adet ürünü olduğunu, bu ürünlerin; Safranbolu Safranı, Safranbolu Lokumu, Eflani Çember Bezi, Eflani Hindi Banduması ve Safranbolu Kıtırı olduğunu ifade etti. İlimiz genelinde üretimi yapılan diğer ürünlerle ilgili olarak çalışma yaptıklarını da ifade etti.

Ülkemizin ilk ağır sanayi tesisinin ilimizde kurulduğunu ifade eden Vali Fuat Gürel “Sanayi ile anılan bir kentiz bununla gurur duyuyoruz ama görüyoruz ki daha farklı sektörlerde de gelişim kaydediyoruz pandemi döneminde bu gelişmenin olması özellikle önemli bu anlamda il müdürlüğü personeline teşekkür ediyorum.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.