logo

KARABÜK BELEDİYESİNDE MUTLU SON…

Karabük Belediyesinde çalışan işçilerin 01 Ocak 2019 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasını kapsayan Toplu İş Sözleşme Görüşmeleri sonuçlandı. Belediye-İş Sendikası ile Karabük Belediyesi arasında gerçekleşen görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanması nedeniyle Belediye-İş Sendikası ile Karabük Belediyesi arasında imza töreni yapıldı. 

2 yıl süreli olan toplu iş sözleşme ile Karabük Belediyesinde çalışan sendika üyesi işçilere ücretleri, sosyal hakları dahil, 1. yıl 1 altı ay yüzde 15, 1 yıl 2. altı ay yüzde 11 toplam yıllık yüzde 26 oranında artırıldı. Toplu sözleşmenin ikinci yılı ise tüketici fiyatları enflasyonuna artı 2 puan refah payı ilave edilecek.

Büyük Kulüpte düzenlenen imza törenine; Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Belediye-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Hüseyin Doğan, Şube yöneticileri ve işçiler katıldı.

İmza töreni öncesi bir konuşma yapan Belediye-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Hüseyin Doğan “Belediye-İş Sendikası Karabük Şubesi olarak her zaman çalışanlarımızın yanında olan göreve geldiği günden itibaren, günü gününe işçilerimizin, maaşlarını, ikramiyelerini ve emekli olan arkadaşlarımızın kıdem tazminatlarını ödeyen, yine bu toplu iş sözleşmesinin bitirilmesi konusunda olumlu tavrından dolayı, belediye başkanımız Rafet Vergili’ye işçilerimiz ve sendikamız adına teşekkürlerimizi sunar, yaklaşan yerel seçimlerde kendisine başarılar dileriz” dedi.

BAŞKAN VERGİLİ İŞÇİLERE MÜJDELER VERDİ

Toplu sözleşme imza töreni öncesi toplantıya katılan işçilere hitaben bir konuşma yapan ve işçilere üç müjde veren Karabük Belediye Başkanı ve MHP Karabük Belediye Başkan Adayı Rafet Vergili “Ben çalışma şartının zorluklarını bilen bir kişiyim. Hayatımın 10 yılı işçilikle, ustalıkla geçti. Bu 10 yıllık çalışma hayatımda hiçbir iş arkadaşımla problem yaşadığımı hatırlamıyorum. İşçilerimizin en önemli haklarından biri sendikalarıdır. Sendikalar işçilerimizin toplu olarak haklarını korur, bunu da bir uyum içinde yapar. Şuanda belediye gelirlerimizin yüzde 55’lik bir kısmı sadece çalışanlarımıza ayrılmakta. Belediye gelirlerimiz ne ölçüde artarsa, çalışanlarımıza ayıracağımız oran da o ölçüde artar. Çalışanlarımızı ne zor şartlar altında çalıştığını bildiğimden dolayı, prensip gereği verdiğim talimat şuydu; personelimizin maaşları bir gün dahi geç yatırılmayacak. Şükürler olsun 10 yıldan buyana maaşlar bir gün dahi geç yatırılmamıştır. Bu durum taşeron işçilerimiz içinde geçerli olmuştur. Sizlerle birlikte 10 yıl içinde Karabük’te yapmadığımız iş kalmadı. Ben sizlerin çalışmalarından, göstermiş olduğunuz özveriden son derece memnunum. Ben bu personellerimiz içinde hiçbir zaman siyaset yapmadım, siyasi ayrım yapmadım. Herkes özgür iradesiyle istediği yere oy verebilir. Bugünkü imzalanan sözleşme ile belediye işçilerimiz çok daha iyi imkanlara kavuşacak. Ama, şunu da söylemeliyim. Bu taşeron işçilerinin kadroya geçme durumlarının gündeme geldiğinde yapılan bir toplantıda şu öneride bunmuştum; Biz tekrar bir şirket kurmayalım, direk kadroya alalım. Burada devletin bazı zaafları oluyor. Burada bir norm kadro ayarlaması yapılsaydı, herkesi belediye personeli yapabilirlerdi. Burada devletteki bazı bürokratların yanlış çalışmaları oldu. Benim arzum hepinizin belediye personeli olmasıydı. Bizim başarılı olmamızda sizlerin emeği tartışılmaz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Biz sizler için fazla bir şey yapamadık. Önümüze belirli standartlarda ihale formu geliyordu. Buna göre ihaleler yapılarak ücretler ödeniyordu. Ama biz sendikayla uyumumuzu hiç kaybetmedik. Sendikal hakların maksimum derecede verilebilmesi için elimizden geleni yaptık.

Biz belediye işçisini biraz fazla ihmal ettik düşüncesiyle biraz daha düşünmeye başladık. Neler yapabiliriz dedik. Öncelikle şunu belirteyim belediye işçimizle ilgili sendikamızla çok aktif çalışmamız gerekiyor.  Size buradan şu sözleri verebilirim. Biz Karabük’te kentsel dönüşümlerden ucuz konutlarla ilgili herkesi faydalandırmaya çalışıyorsak, sendikamızı yapacağı bir liste ile TOKİ’den belediyemiz adına 300 – 500 konut talep edip siz belediye işçilerimizi konut sahibi yapabiliriz. Bu üstünde ciddi çalışılması gereken bir konu. Ben bu işin sonuna kadar takipçisi olacağım.

Diğer bir olay, 2020-2021 arası bir sağlık merkezi yapacağız. Yapacağımız bu sağlık merkezinden belediye işçilerimiz tamamen ücretsiz faydalanacak.

Diğer önemli bir konu, şu andaki mevcut Eğitimi Geliştirme Derneğimizin yüzde 30 payı belediye işçilerimizin 4 yıllık üniversite öğrencileri için burs olarak ayrılacak. Bu uygulama ben belediye başkanı olayım, olmayayım devam edecek. Çünkü biz sizlerle birlikte gönül birliği yaptık” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Toplu Sözleşme Görüşmeleri mutabakatı imzalandı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.