logo

06 Şubat 2019

“ÖNCELİK YAYANIN, ÖNCELİK HAYATIN”

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması için İçişleri Bakanlığı 2019 yılını yayaya öncelik trafik yılı ilan etti. 81 ilde aynı anda başlayan, trafikte yaya önceliğinin oluşturulması amacı ile “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” projesi bugün ilimizde de başladı.

Proje kapsamında Kares AVM-PTT kavşağında etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Karabük Valisi Fuat Gürel, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, oda ve cemiyet başkanları ile vatandaşlar katıldılar.

Etkinlik sonunda proje ile ilgili bir açıklama yapan Karabük Valisi Fuat Gürel “ İç İşleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun himayesi ile yaya önceliğini belirtmek adına, bilinç oluşturmak amacıyla bütün illerimizde ve ilçelerimizde bugün bir eylem yapıyoruz. Belki geçmişte ihmal ettiğimiz bir alan, her sene bin 700 yaya hayatını kaybediyor. Sebebi de bilinçsiz yaya kullanımından kaynaklı. İç İşleri Bakanlığı bu yılı, trafikte yaya önceliği ilan etti bunu bugün itibari ile bütün kamuoyumuzla paylaşıyoruz. Önümüzdeki günlerde değişik etkinliklerle vatandaşlarımızı eğitmeye çalışacağız. Bunun sloganı da “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” Çünkü bin 700 insandan bahsediyoruz. Türkiye’de yılda 7 bin 400 insan hayatını kaybediyor trafik kazalarında. Bunun bin 700 kişisi yayanın dahil olduğu trafik kazası. Yani araçların yayaların hakkını ihlal etmesinden kaynaklanan trafik kazaları bunlar. Bundan sonraki süreçte bunun üzerinde duracağız, karayolları trafik kanununda da bununla ilgili, 74. madde de düzenleme yapılarak, hukuki alt yapısı da hazırlandı. Bundan sonraki süreçte artık, yaya geçitlerinin olduğu yerlerde, trafik polisinin ve trafik ışıklarının olduğu yerlerde onlar geçerli kontrolsüz kavşaklarda, yaya geçidi ile ilgili bir işaret varsa artık o geçerli olacak. Yayamız yaya yoluna indiğinden itibaren araçlarımızın zaten yavaşlaması gerekiyor. Yolda yayayı gördüğü anda duracak. Yaya karşıdan karşıya geçtikten sonra araç hareket edecek. Bundan sonra bu süreç böyle uygulanacak. Trafik polisi ve Jandarma bunların takibini yapacaklar. Bizlerde, emniyetteki arkadaşlarımızla beraber okullarda, çevrede bunun bilincini alıştırmak adına çeşitli faaliyetlerimizi yürüteceğiz. 2019 yılının sonuna kadar bu tür faaliyetlerimiz devam edecek, yani bir nevi eylem yapacağız, sürekli eylem yapacağız. Maksadınız bilinç oluşturmak, bu kazaları sıfıra indirmeye çalıştırmak” dedi.

Etiketler: » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.