logo

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMESİNDE ANLAŞMAYA VARILDI

Karabük Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında ilk defa gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Taraflar toplam 75 maddenin tamamı üzerinde anlaşmaya varırken, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’den işçiye 40 yevmiye ikramiye jesti geldi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin başladığı ilk günden itibaren işçinin yanında olacağını dile getiren Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ilk sözleşmede jestini ikramiyelerde yaptı.

Hükümet tarafından belirlenen Hakem Heyeti ve Belediye İş Sendikası arasında yapılan bir önceki sözleşmede dini bayramlarda verilen 75 TL ikramiye, Başkan Vergili’nin talimatlarıyla 5 yevmiyeye çıkartılırken, daha önce senede 2 kez 5’er yevmiye olarak verilen ikramiye de 15’erden 30’a yükseldi.

Anlaşılan maddelere göre; daha önce olmayan refakatçi izni 20 gün olarak belirlenirken, 45 gün olan ücretsiz izin 180 güne, ücretsiz olarak verilen 4 günlük yol izni de 2 gün ücretli izine çevrildi.

ÜCRETLERDE İLK 6 AY İÇİN YÜZDE 11, İKİNCİ 6 AY İÇİN YÜZDE 9 ARTIŞ

Karabük Belediyesinde 675 işçiyi kapsayan ilk toplu iş sözleşmesinde ücret artışı da ilk 6 ay için yüzde 11, ikinci 6 için de yüzde 9 olarak gerçekleşti.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Belediye Başkanı Rafet Vergili, “Belediyemizle Belediye İş Sendikası arasında gerçekleşen Toplu Sözleşme görüşmesinde mutabakata vardık. Yeni sözleşmeye göre çalışanlarımız; ilk yılın ilk 6 ayında % 11, ikinci altı ayında ise % 9 zam alacak.

Sözleşmenin İkinci yılında enflasyon % 15’i geçmediği takdirde, enflasyon+2 puan zam verilecek. Enflasyon % 15’in üzerinde gerçekleşirse yeniden toplu sözleşme görüşmesi yapılacak.

Tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyor, aileleriyle birlikte ağız tadıyla harcamalarını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.