logo

ÜRKMEZER, 2018’İ DEĞERLENDİRDİ

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer basınla bir araya gelerek 2018 yılını değerlendirdi.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, göreve geldiği günden bu yana yapılan çalışmaları ayrıntılı olarak anlatarak, “Safranbolu’da hangi faaliyeti yaparsak yapalım huzur ve güvenliğimiz söz konusu değilse hiçbir faaliyet başarılı olamaz” dedi.

Göreve başladığı dönemde ne yapılırsa beraber yapılacağını belirttiğini ifade eden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “İlk günden bu yana Safranbolu’ya neler katabilirize çalıştık. Bugünden geriye baktığımda gerek Kaymakamlık gerek Belediyede her yaştan vatandaşa dokunacak, vatandaşın devletini, belediyesini, yanında hissettiği bir hizmet yürütmeye çalıştık. Mart ayındaki seçimden sonra da belediyeyi devredeceğiz” dedi.

SADEP’LE KAPISINI ÇALMADIĞIMIZ HANE BIRAKMAYACAĞIZ

Belediye ve Kaymakamlık olarak SADEP projesini başlattıklarını kaydeden Ürkmezer; “ Amacımız bütün vatandaşlarımıza devletin yanlarında olduğunu hissettirmektir. SADEP,  Safranbolu Acil Destek Programıdır. Bunun için özel bir ekipler kurduk. Aile Sosyal Politikalar ile işbirliği yaparak eğitim verdik. İletişim teknikleri, empati eğitimleri verildi. Bizim bütün arkadaşlarımız mahallelere girerek vatandaşla görüştük. 3523 haneye ulaştık. Öncelikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun, Vali Beyin ve benim selamımı iletiyorlar. Ailenin özel bir durumu varsa onu da forma işliyorlar. Kişi engelli olabilir, bir şeye ihtiyacı olabilir. Maddi durumu zayıf olduğu için tamirat ihtiyacı olabilir. Bunları tespit ettikten sonra birim müdürleriyle toplanıp vatandaşlarımızın neye ihtiyacı varsa devletin bütün birimleriyle yardımcı olmaya devam ediyoruz. Okuma yazma bilmeyenlere kurs düzenledik dileyen devam ediyor. Biz vatandaşın sürekli bizim yanlarında olduğumuzu bilmesini istiyoruz. SADEP ile kapısını çalmadığımız hane bırakmayacağız “ şeklinde konuştu.

Yapılan desteklerin yanı sıra acil yardım butonu adıyla yeni bir projeye de başlanacağını belirten Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Belli bir yaş üstü olup kendi işini göremeyen vatandaşlarımızın acil yardım butonuyla belediyemize ulaşması için çalışma yapıyoruz. Nerede hata yapıyorsak temizlik, su, alt yapı, park bahçeler ilgili birim müdürleriyle görüşüp geliştirmeye çalışıyoruz. Bu projemiz bütün Safranbolu’yu kapsayan bir proje.” dedi.

HAYATIN HER ALANINDA SAKEM VAR

SAKEM’de her yaşa hitap eden kursların devam ettiğini 200 branşta 468 kurs faaliyetini yürütüldüğünü, Whatsapp ihbar hattı ile de bizzat kendinin ilgilendiğini ifade eden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ürkmezer , “Bize gelen bütün başvuruları bizzat ben alıyorum. 1288 gönderiyi inceliyorum. Çözüm için gerekli birimi hareket geçirip yapılan hizmetin fotoğraflarını istiyorum. Vatandaş ne getirirse getirsin çözüyoruz diye bir şey yok. Bazen şahsi veya bizi aşan istekler de oluyor.” dedi.

VATANDAŞLARIMIZLA İÇ İÇEYİZ

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ürkmezer konuşmasına şöyle devam etti; “Vatandaşa dokunan herşey karşılığını buluyor. Her pazartesi 2’de halk toplantılarımız var. 950 vatandaşımız toplantıya gelmiş, talepleri dinlenmiştir. Yapılabilecek şeyler resmi yazışmaya dökülüyor. Çözümün ardından vatandaşlarımızı da bu konuda bilgilendiriyoruz. 2 farklı noktaya engelsiz yaşam amacıyla akülü şarj istasyonu kurduk. Engelli vatandaşlarımız da kullanıyor bazen onları ziyaret ediyoruz. Yine genç bir hemşerimize akülü araç hediye ettik. Talebi olanların araçlarını alıp tamir ettiriyoruz.‘’

TURİZM VE RESTORASYON BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Safranbolu’da turizm ve restorasyon çalışmaları çok önemli olduğunu belirten Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Akçasu Kanyonu projesini tamamladık. Bu proje bitmiş bir projeydi. Yatırım ölü noktadaydı. Yeniden düzenledik, Valimize ve BAKKA’ya anlattık. Nisan ayı içinde faaliyete soktuk. Evlerin değerini arttırmış olduk. Hakkımız olan 1 milyon TL’de Safranbolu’da kaldı. Akçasu ile ilgili projelerimiz devam ediyor. 17 evin restorasyonu konusunda destek aldık. 15 tanesinin projesi tamamlandı ve ödemelerini Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı. 17 evin projesini tamamlamış oluyoruz. Bunlara da kaynak bulunduğunda çalışmalar başlayacaktır. ‘Tarihi Çarşıdaki Dükkânlar Gün Yüzüne Çıkıyor’ projesiyle 67 dükkanı restore edeceğiz. Projelerimizi aldık, güncelledik onun süreci devam ediyor. 1 milyon liralık projeyle aslına uygun şekilde restore etmiş olacağız. Yeni itfaiye binamızı açtık. Daha modern ortamlarda faaliyete devam ediyor. ‘’ dedi.

ALTI YAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Alt yapı çalışmaları devam ettiğini belirten Ürkmezer; “ Asfalt, temizlik, parke taşı zaten belediyenin sorumluluğunda olan işlerdir. Amacımız gönüllere giden taşları döşemekti.  34 km asfaltı tamamladık. Köy sınırları içinde de 30 km yol yaptık. 16 bin km parke taşı döşedik” dedi.

Mali durumla ilgili de kısa bir bilgi veren Ürkmezer, “8 milyon 136 bin 427 TL kamu borcunun, 6 milyon 293 bin 109 TL piyasa borcunu ödendiğini,  9 milyon 783 bin 258 TL de yatırım yapıldığını ” söyledi.

SIFIR ATIK PROJESİ BAŞLADI

Ürkmezer ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından projelendirilen ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Değerli Eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından himayesinde ‘Sıfır Atık’ projesi faaliyete geçirildi. Buradaki amaç, daha yaşanılır bir4 çevre için sıfır atık sağlamak. Bu kapsamda Safranbolu Belediyesi temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından 770 litrelik 50 adet geri dönüşüm konteynırı dağıtıldı. Yine 100 adet geri dönüşüm konteynırı da mahalle ve ana caddelere konuldu. Kamu kurumlarımıza da 40 adet atık pil kutusu, 55 adet geri dönüşüm kumbarasını da koyarak geri dönüşüme katkı sağlamış olacağız. Proje Koordinasyon birimimizin geliştirdiği proje ile 10 bin 230 öğrenciye eğitimler verilecek. Atıklardan neler üretebiliriz gibi konular çocuklara anlatılacak.  Bununla birlikte,  SAKEM’de de atıklarla ilgili kurslarımız devam ediyor. Poşette artık ücretli oldu biz meydan da her hafta düzenli olarak 5 plastik şişe getirene bez çanta, file hediye edeceğiz. SAKEM’de file kursu başladı. Bez çantalarımız hazır.  Amaç atıkları da kazanmak büyük şişe getirene amaç şişeleri toplamak o bilinci sağlamak. İşkur aracılığıyla SAKEM’de kursu açtık vatandaşa dağıtıp personele satacağız. Haftaya dağıtıma başlıyoruz.’ dedi.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Ürkmezer konuşmasını, “Poşetler artık ücretli oldu. Biz meydan da her hafta düzenli olarak 5 plastik şişe getirene bez çanta, file hediye edeceğiz. İŞKUR aracılığıyla SAKEM’de file kursu başladı. Bez çantalarımız hazır.  Amacımız atıkları da kazanmak, o bilinci sağlamak. Haftaya dağıtıma başlıyoruz.  Ben bu vesile ile yıl boyunca Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaları vatandaşlara doğru ve ivedi bir şekilde ileten, davetlerimize icabet ederek bizleri yalnız bırakmayan Karabük ve Safranbolu’da görev yapan siz değerli Basın Mensuplarımıza teşekkür ediyorum” diyerek noktaladı. 

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.